"El a kezekkel a tanárainktól!" - több százan tüntettek a közép-budai tankerület épületénél
Több százan demonstráltak hétfő reggel a Közép-budai Tankerületi Központ épülete előtt, a Kacsa utcában.
Több százan demonstráltak hétfő reggel a Közép-budai Tankerületi Központ épülete előtt, a Kacsa utcában.
Diákok és szülők állnak majd őrt pénteken a kőbányai Szent László Gimnáziumnál, felröppent ugyanis a hír, hogy a tankerület az egyik tanár azonnali hatályú elbocsátásáról szóló levelet kézbesít majd.
Diákok próbálták megakadályozni a tankerület képviselőit abban, hogy figyelmeztető levelet adjanak át a budapesti Szent István Gimnázium három tanárának, akik részt vesznek a polgári engedetlenségi mozgalomban.
Pénteken több tanárt is kirúgott a tankerület a VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, ezért hétfő reggel “Ne rúgjátok ki a tanárainkat!” címmel szolidaritási akciót szerveztek a gimnázium elé. Délután a szülők levelet visznek Pintér Sándornak.
Több népszerű nyelvvizsgaközpont is emelt az árakon az elmúlt hónapokban, jellemzően 5-7 ezer forinttal kell többet fizetni a komplex vizsgákért, mint korábban. Az ok a kata szabályainak átírás, amely a nyelvoktatási piacon dolgozó tanárokat és vizsgáztatókat is érzékenyen érintette. A drágulásnak ráadásul még nincs vége, az Eduline-nak nyilatkozó szakember azzal számol, hogy a rezsiköltségek megugrása miatt az év végén újabb 15 százalékkal kell majd emelni a vizsgadíjakat.
Legalább öt tanárt kirúgtak a VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, méghozzá azonnali hatállyal - tudta meg az Eduline.
Január 9-én kell majd először iskolába menni - mondta el a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Bár már a szakképesítést nem igénylő diákmunkákért is 1400-1600 forintos órabéreket kínálnak, még mindig előfordul, hogy a diploma megszerzéséhez szükséges kötelező szakmai gyakorlatért nem fizetnek a cégek. Többnyire ingyen dolgoznak a jogász- és HR-gyakornok, de a médiacégeknél sem ritka, hogy egy fillért sem kapnak a munkájukért a hallgatók. Holott sok esetben lenne pénz a fizetésükre.
A menstruációs szegénység itthon is probléma, ezen próbál enyhíteni a háromnapos kezdeményezés.
Több ezer hallgató jár jól az átsorolási szabályok átírásával – derül ki azokból a tájékoztatókból, amelyeket az egyetemek hoztak nyilvánosságra az elmúlt hetekben. Ettől a tanévtől ugyanis nem a minisztérium, hanem maguk a felsőoktatási intézmények dönthetnek arról, milyen teljesítményt várnak el a hallgatóktól az ingyenes oktatásért „cserébe”.
Augusztus közepén Facebook-oldalán indított adománygyűjtő kampányt az alapítványi fenntartású Rákospalotai Meixner Általános Iskola, miután kiderült, hogy a sokszorosára emelkedő rezsiköltséget nem tudják kigazdálkodni. Néhány hét alatt sokaktól érkezett kisebb-nagyobb felajánlás, de a szülők és a gyerekek is összefogtak. Volt olyan osztály, ahol közösen adták össze az egyik diák – a költségek emelkedése miatt 80 ezer forintra nőtt – tandíját.
Az orosz tanterv alapján kell tanítaniuk a pedagógusoknak Ukrajna megszállt területein. Vannak, akik együttműködnek, a tanárok és a szülők nagy része azonban a fenyegetés ellenére más megoldást keres.
Nagyjából százan demonstráltak a tanárokért az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium előtt vasárnapról hétfőre virradó éjjel.
A Móricz Zsigmond körtéren tartottak flashmobot a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium tanárai, így tiltakoztak a fenyegetések, a szakmai egyeztetés hiánya, a diákok leterheltsége, a siralmas bérek, a döntéshozók cinikus megnyilvánulásai ellen.
Van, ahol a három- vagy négynapos iskolahét bevezetését, máshol a szombati tanítási napok törlését vagy az osztályok összevonását fontolgatják iskolaigazgatók az elszálló rezsiárak miatt, az ugyanis nemcsak itthon, hanem más országok iskoláiban is komoly problémát jelent. Van olyan szlovákiai iskolaigazgató, aki szerint egész egyszerűen a téli hónapokra kellene átütemezni a nyári szünetet.
Változtak az iskolai járványügyi szabályok – erről az általános és középiskolák igazgatói a napokban kaptak levelet a járási hivataloktól. A legfontosabb módosítás: a koronavírus-fertőzöttek tünetmentes kontaktjai is bejárhatnak az iskolába, de csak akkor, ha öt napig maszkot viselnek.
Távozik a Budapesti Corvinus Egyetemről a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék vezetője, Veszelszki Ágnes, valamint Aczél Petra professzor. Az Eduline-nak nyilatkozó hallgatók azt mondták, pénteken tudták meg, hogy a tanszék két népszerű oktatója nem tanít tovább az egyetemen.