Tíz év alatt ötszörösére nőtt az Ausztriában tanuló magyar diákok száma
Csak a tavalyi évben 1367 új magyar diákot írattak be osztrák intézményekbe.
Csak a tavalyi évben 1367 új magyar diákot írattak be osztrák intézményekbe.
Évente több tízezer felvételiző dönt február közepéig arról, hol képzeli el az egyetemi éveit. Közülük azonban csak nagyon kevesen ismerkedhetnek meg a leendő tanáraikkal - a magyar egyetemek ugyanis csak kivételes esetekben szerveznek felvételi vizsgát szemben a nemzetközi intézményekkel, ahol nem csak az érettségi és a középiskolai eredmények döntenek.
Hét diákjuk is felvételi ajánlatot kapott a Cambridge-i Egyetemtől – írja a Facebookon a Milestone Intézet.
Egy végzős a New York University Abu Dhabi, egy másik diák pedig a Columbiára került be – számolt be a Facebookon a Milestone Intézet.
Sulav Khadka ösztöndíjjal és a tandíj befizetésével érkezett volna a Skóciába, hogy turizmus-vendéglátást tanuljon, de nem engedték át a határon.
Maga mögé utasította az Egyesült Királyság két topegyetemét a skóciai St Andrews a The Guardian egyetemi rangsorában.
Jövő szeptemberben a Harvardon folytathatja a tanulást a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium egyik végzőse.
A HVG 2023-as rangsorát vezető gimnázium végzősei közül minden harmadik külföldi egyetemet választ magának, de olyan budapesti középiskola is van, ahol az érettségizők fele más országban folytatja a tanulást. Az előző tanévben már több mint 16 ezer magyar hallgató járt külföldi egyetemre, a felvételi adatok ráadásul azt mutatják, hogy a magyar felsőoktatás pont a legjobb teljesítményű, legtehetségesebb diákokat veszíti el.
Tovább emelkedett a külföldön tanuló magyar hallgatók száma, a 2021/2022-es tanévben már több mint 16 ezren jártak valamelyik másik ország felsőoktatási intézményébe. Úgy tűnik, a Brexit senki kedvét nem vette el a költözéstől, egyszerűen új célországot kerestek maguknak a középiskolások. És találtak is: Hollandiában meredeken emelkedik a magyar egyetemisták száma, az ottani egyetemeken lassan kitehetik a „megtelt” táblát.
Tizenegy magyar felvételiző jutott be a világ egyik legjobb felsőoktatási intézményeként számon tartott cambridge-i egyetemre. A magyar diákok bekerülési aránya hagyományosan magas – volt olyan év, hogy ötven elsőéves kezdett tanulni Cambridge-ben –, de a brit diákhitel és a kedvezményes tandíj elvesztése sokak kedvét elvette az angliai továbbtanulástól. Pedig több mint tíz éve magyar diákszervezet is működik az egyetemvárosban.
A külföldön tanulóknak azonban csupán negyede térne biztosan vissza Magyarországra, míg sokan abban az országban maradnának, ahol a diplomájukat szerezték.
Több mint ötvenezren felvételiztek idén a világ egyik legjobb egyetemére, a Yale-re. Négy százalékuk járt sikerrel, köztük Tang Bettina, aki idén végzett a budapesti Fazekas-gimnáziumban, a Yale-en pedig ösztöndíjasként tanulhat szeptembertől. Nem ő az egyetlen magyar diák, aki topegyetemen kezdi az új tanévet, az Eötvös József Gimnáziumban érettségizett Gonda Dani Cambridge-ben tanul majd szociológiát és politológiát. Orvosként dolgozó nagymamája néha még mindig megkérdezi, nem szeretne-e valamilyen „rendes szakmát” szerezni.
Európa egyetemvárosaiban legalább másfélszer többet kell fizetni az albérletért, mint Budapesten - közölte az Otthon Centrum.
Szeptembertől ötvennyolc hallgató külföldi tanulmányait támogatja a magyar állam a Stipendium Peregrinum ösztöndíjjal - közölte a Nemzeti Tehetség Központ hétfőn az MTI-vel.
Több végzős is bekerült a Yale, a Harvard, a UPenn, az oxfordi és a cambridge-i egyetem képzéseire, Budapest is felkerült a világ legjobb egyetemvárosainak rangsorára, 155 kreditet szerzett egy félév alatt a pécsi egyetem egyik hallgatója. A hét oktatási hírei közül szemezgettünk.
Tizenketten kaptak felvételi ajánlatot Oxfordból vagy Cambridge-ből, ketten bejutottak a Yale-re, egy diák a Harvardon, egy a pennsylvaniai egyetemen kezdheti a következő szemesztert – ilyen felvételi eredményekkel zárta a tanévet a Milestone Intézet. A brit egyetemekre jelentkezők száma a brexit miatt náluk is a felére esett vissza, sokan inkább Hollandiát, Írországot vagy Ausztriát választják – igaz, a Bécsbe pályázó milestone-osok jellemzően a CEU alapszakjai közül válogatnak.
A Hollandiába és Dániába érkező hallgatók tömege már lakhatási és gazdasági nehézségeket is okoz.
Negyven százalékkal kevesebb EU-s hallgató jelentkezett a brit egyetemekre 2021-ben, mint egy évvel korábban. Helyettük más országok - például Hollandia - felsőoktatását választják.
A tandíj drasztikus drágulása és a kedvező diákhitel megszűnése miatt a legtöbb külföldre készülő más lehetőség után nézett.
A világ egyik legrangosabb posztgraduális programjába került be egy magyar egyetemista, aki London után jövőre Pekingben tanul tovább.