Hogyan számítják a felvételi pontokat?
A pontszámítás szabályai minden évben változnak - úgy tűnik, 2012-ben sem fogunk unatkozni.
A pontszámítás szabályai minden évben változnak - úgy tűnik, 2012-ben sem fogunk unatkozni.
Benyújtotta a felsőoktatási törvényjavaslatot az Országgyűlésnek a nemzetierőforrás-miniszter.
Évről évre bonyolult matematikai algoritmussal számítják ki a felvételi ponthatárokat – bár pontosan senki nem tudja megjósolni, melyik szakra hány ponttal lehet majd bejutni, a jelentkezők számán, az államilag finanszírozott hallgatói létszámkereten és a felvételizők érettségi jegyein sok múlik. Egy már most biztos: a legnépszerűbb alap- és mesterképzésekhez idén is jóval négyszáz fölötti pontszám kell.
Bár a többletpontok rendszere 2011-ben is változik, a középiskolai jegyekért és az érettségin elért eredményért ugyanannyi pont jár, mint tavaly. Hogyan lehet kiszámolni a tanulmányi pontszámot, és mikor lehet megduplázni az érettségiért kapott pontokat?
Idén is változik a pontszámítás rendszere: több múlik az érettségin, az OKTV-helyezésért, a sporteredményekért és a hátrányos helyzetért azonban kevesebb pont jár. A felvételizők komoly versenyre számíthatnak, az egyetemek és főiskolák idén ugyanis kevesebb hallgatót vehetnek fel, mint 2010-ben.
2012-től ismét változik a felvételi pontszámítás rendszere: a magyar nyelv és irodalom, a matematika, a történelem és az idegen nyelv mellett egy természettudományos tantárgy eredményeit is figyelembe kell venni a tanulmányi pontok kiszámításakor.
2016-tól az egyetemi-főiskolai jelentkezés feltétele lesz a "C" típusú nyelvvizsga - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az oktatási bizottság keddi ülése után.
Munkaerő-piaci előrejelzések, korábbi elhelyezkedési mutatók, egyetemi-főiskolai kapacitás és jelentkezési adatok alapján határozza meg a kormány 2011-től az államilag finanszírozott hallgatói helyek számát.
A középiskolásoknak és a középiskolai jogviszonnyal nem rendelkezőknek is február 15-ig kell beadniuk jelentkezésüket a 2011. évi május-júniusi érettségi vizsgákra. Az első írásbeli érettségi vizsgák május 2-án kezdődnek.
Jövő héten kerül a kormány elé a felsőoktatási felvételi követelmények átalakításáról szóló rendelet. Ha a jogszabályt a jelenlegi formájában fogadják el, a 2012-ben érettségiző diákok tanulmányi pontszámába már legalább egy természettudományi tantárgy érdemjegyét be kell számítani, 2013-tól az egyetemi-főiskolai felvételihez pedig minimum egy tantárgyból emelt szintű érettségit kell tenni. A rendelet kihirdetése lassan három hónapja csúszik.
Már kevesebb mint két heted van a jelentkezési lap kitöltésére vagy az e-felvételi elküldésére: hogyan hitelesítheted a kitöltött adatlapot, és mikor csatolhatod a jelentkezéshez a középiskolai év végi jegyeket és az érettségi eredményeket?
Háromezerrel kevesebb hallgatót vehetnek fel az egyetemek és főiskolák 2011-ben: a bölcsészettudományi és a gazdaságtudományi karokon jóval kevesebben tanulhatnak majd, így ezeken a szakokon a tavalyinál valószínűleg magasabbak lesznek a ponthatárok, amelyeken a többletpontok rendszerének átalakítása is alakíthat majd. Milyenek voltak a ponthatárok az elmúlt években, és mire számíthatnak idén a felvételizők?
Kevesebb mint egy hónapod van arra, hogy eldöntsd, melyik egyetemen vagy főiskolán szeretnél továbbtanulni: a választásban segít, ha ellátogatsz az intézmények nyílt napjára, ahol nemcsak a szakokról és a ponthatárokról, hanem az ösztöndíjakról, a mester- és doktori képzésekről is begyűjtheted a legfontosabb információkat. Dátumok és helyszínek.
Megvannak az idei keresztféléves felvételi ponthatárai: hatvan és hetven közötti pontszámmal már be lehetett jutni a legnépszerűbb mesterszakokra, a legtöbb pont - az előző évekhez hasonlóan - idén is a gazdaságtudományi képzésekhez kellett.
A kanadai, ukrán és svéd diákok jóformán hírét sem hallották az érettséginek, az osztrák és a bolgár végzősöknek három, az albán középiskolásoknak pedig négy tantárgyból kell vizsgázniuk a gimnáziumi tanulmányaik végén. Úgy tűnik, a magyar diákoknak mindenki másnál nehezebb dolguk van - sőt, az érettségi még komolyabb kihívás lesz, ha az új közoktatási törvényt a jelenlegi formájában fogadja el az országgyűlés. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy 2013-2014-től öt helyett hat tantárgyból kell majd vizsgázni.
Kemény versenyre számíthatnak a diákok a 2011-es felvételi időszakban: az egyetemek és főiskolák kevesebb hallgatót vehetnek fel a gazdaságtudományi, bölcsészettudományi és jogi szakokra, ráadásul a pontszámítás rendszere is változik. Sok múlik majd az érettségin, a nyelvvizsgákért, az OKTV-helyezésért és a hátrányos helyzetért azonban kevesebb pont jár.
Elstartolt a 2011-es felsőoktatási felvételi időszak: akár már ma postára adhatod a kitöltött jelentkezési lapot, vagy aktiválhatod elektronikus jelentkezésedet.
December 10-ig jelentkezhetnek a középiskolai írásbeli felvételi vizsgákra a negyedik, hatodik és nyolcadik évfolyamos általános iskolások: a diákokra januárban nagy próbatétel vár, kétszer negyvenöt perc alatt ugyanis tíz-tíz matematikai és magyar nyelvi feladatot kell megoldaniuk. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a középiskolai jelentkezésről, az írásbeli vizsgákról és a pontszámításról.
Várhatóan jelentősen csökken 2011-től azoknak a választható érettségi tárgyaknak a száma, amelyekből a felsőoktatási felvételiknél pontokat szerezhetnek a diákok - közölte Bakonyi László. Az Oktatási Hivatal elnöke elmondta, hogy míg idén akár 191 tantárgyból választhattak a diákok, amelyekből pontot szerezhettek, ez a szám 30-35-re csökken majd, ha kormány jövő heti ülésén elfogadja a vonatkozó jogszabályt. További változás lesz várhatóan 2012-től, hogy az érettségi tárgyaknál a hozott pontoknál egy természettudományos tárgynak kell szerepelnie.
2009-ben a felsőoktatási felvételin a 400 + 80-as pontozási rendszer érvényesül. A HVG Diploma 2009 különszámából kiderül, hogy ez a sok pont hogyan adódik össze.