Az MNB alapítványaihoz köthető cégek pénzügyi gondjai a METU-ra is hatással lehetnek.
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) sorsa bizonytalanná vált, miután az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése rávilágított a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványaihoz köthető cégek problémáira. Az egyetem 2021-ben az MNB érdekkörébe került, ami akkor még stabilitást ígért. A tulajdonosi lánc a PADME alapítványon, az Optima Befektetési Zrt.-n, valamint a Közép-Európa Alfa Holdingon keresztül vezet a METU-hoz - írja a hvg360.
Az ÁSZ szerint az Optima pénzügyi gondokkal küzd, és "egy időben fizetési problémák miatt pénz helyett a Metut ajánlotta fel a kecskeméti Neumann János Egyetem mögött álló alapítvány által lejegyzett Optima-kötvények fejében."
Bár ez az ötlet lekerült a napirendről, de aggodalomra adhat okot, hogy a magántőkealap kezelését egy magáncégre, a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt.-re bízták, amely maga sem tartja megbízhatónak az alapot.
A Metu irányítása az MNB köréhez tartozó személyek kezébe került, köztük Dubéczi Zoltán, Czene Gréta és Kucsera Tamás Gergely is fontos szerepeket töltöttek be. Az egyetem vezetésében sorozatos személycserék történtek: új rektort és vezérigazgatót neveztek ki, több oktatót eltávolítottak, helyükre Fidesz-közeli személyek kerültek.
Czene Gréta 2024-ben elnök-vezérigazgató lett, és új rektort keresett. A nemzetközi pályázat nyertese Kucsera Tamás Gergely lett, aki egyébként korábban dolgozott a Magyar Művészeti Akadémia főtitkáraként, a Magyar Tudományos Akadémia illetve a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadójaként.
A jelenlegi vezetés feladata lenne visszanyerni az egyetemi közösség bizalmát, miközben az MNB jövőbeni szerepvállalása is kétséges. Felmerült az is, hogy a Neumann János Egyetemmel való összeolvadás jelenthetne megoldást, de ehhez előbb a kecskeméti intézménynél is rendezni kellene a bizonytalan viszonyokat.
A teljes cikket a hvg360-on tudjátok elolvasni.