Felsőoktatás Szabó Fruzsina

Semmi értelme nincs az Oxfordhoz vagy a Yale-hez hasonlítgatni a magyar egyetemeket. Ami kellene: pénz és autonómia

Elolvasom

Az európai középmezőny mögött – ez a jellemző pozíciója a magyar egyetemeknek a globális felsőoktatási rangsorokban. Nincs is sok értelme az ELTE, a Műegyetem vagy akár a szegedi egyetem helyezését az Oxfordéhoz, a Harvardéhoz vagy a Yale-éhez mérni, a rangsorokat ugyanis többek között az egyetemekhez köthető publikációk idézettsége alapján állítják össze. Publikálni viszont azok tudnak, akik kutatnak. Kutatáshoz pedig pénz kell – nem is kevés. Az autonómia pedig a sikeres működés és presztízs előfeltétele.

Felsőoktatás Székács Linda

„Előtte egyszer sem voltam külföldön”: egyetemisták mesélnek arról, mit jelent(ett) számukra az Erasmus

Elolvasom

Rengeteget veszít a felsőoktatás azzal, ha a huszonegy „modellváltó” egyetem végleg kimarad az 1987 óta működő Erasmus-programból. De mit veszítenek az egyetemisták? Hallgatókkal, friss diplomásokkal és szülőkkel beszélgettünk arról, mit jelent számukra az Erasmus – van, aki ezzel az ösztöndíjjal utazott életében először külföldre, más olyan szakmai tapasztalatokat szerzett, amely hazatérve aranyat ért.

Felsőoktatás Székács Linda

Többet kell fizetni idén az érettségiért és több egyetemi képzésért, de legalább emelkedik néhány támogatás összege is

Elolvasom

2023-ban is emelkedik a minimálbér, ami a diákok, hallgatók és a pályakezdők egy részének jó hír, az egy vagy több tárgyból újra érettségizni tervezőknek viszont több kiadást jelent. A felvételi díja marad a régi - a jelentkezők egy részének továbbra sem kell majd fizetnie -, az egyetemek és főiskolák egy része azonban emelt az önköltséges képzések árain.

1
62 63 64 65 66
701