Nem bírják a feszültséget az egyetemisták
Minden ötödik ausztrál egyetemista komoly mentális betegségekkel küzd, a hallgatók nagy része pedig folyamatosan a stressz testi tüneteitől szenved – erre jutottak a Queensland Egyetem kutatói.
Hiller: rossz felsőoktatási koncepcióból nem lesz jó törvény
Az új felsőoktatási törvény tervezete szakmai értelemben rossz, ha a koncepcióban szerepelő szabályokat a jelenlegi formájában vezetnék be, az összes állami egyetemen megszűnne a jogi kar – nyilatkozta a hvg.hu-nak Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter.
Akiknek semmi nem elég
A szakkollégistákat könnyű "vitringyerekeknek" titulálni, de ez is csak nézőpont kérdése: ők azért választják a külön tevékenységekkel járó hallgatói közösségeket, mert egyszerűen keveslik azt, ami az előadásokon elhangzik. Ez persze komoly ellenszenvet is kiválthat azokból, akiknek már a minimumkövetelményekkel is problémáik vannak, de a lényegen nem változtat: a szakkollégiumokat csak ajánlani tudjuk, ráadásul néhányuk legendásan jó bulikat tart.
Egyetemi és főiskola nyílt napok december 13-tól 19-ig
December 15-én startol a 2011-es felvételi időszak: ha az összes információt szeretnéd begyűjteni, mielőtt beírod a kiválasztott képzéseket a jelentkezési lapra, érdemes elmenned az egyetemi és főiskolai nyílt napokra! December 13. és 19. között több mint tizenhárom felsőoktatási intézmény tart tájékoztatókat.
Pokorni: Magyar Bálint verte szét a kétszintű érettségit
Fokozatosan szabad csak szélesebb körben előírni az emelt szintű érettségit, időt hagyva a diákoknak és az iskoláknak felkészülni a szigorúbb követelményekre – így nyilatkozott Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter, a parlament oktatási bizottságának elnöke a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában péntek reggel.
Rektorok: ellentmondások is vannak a felsőoktatási törvényben
A Magyar Rektori Konferencia (MRK) azt javasolja, hogy a felsőoktatási törvény vitája során érkezett vélemények felhasználásával átdolgozott koncepciót ismét tárgyalják meg, mielőtt azt a tárca benyújtaná a kormánynak.
Felsőoktatási törvény: ragaszkodnak a hallgatók a jelenlegi vizsgarendszerhez
Az új felsőoktatási törvény koncepciójáról egyeztetett az oktatási államtitkárság pénteken a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) delegációjával. Az államtitkárság szerint a legkritikusabbnak tartott változások esetében - vizsgák száma, kreditszűrés, hallgatói képviselet - a kibékíthetetlennek tűnő álláspontok kismértékben közeledtek egymáshoz, de a kérdések továbbra is nyitva maradtak.
Mire adhat egyest a tanár, és mire nem?
Igazolatlan hiányzásért és rossz magatartásért egyetlen diáknak sem lehet egyest adni, az el nem készített házi feladatért és az üresen hagyott tesztlapokért azonban joggal jár az elégtelen. Mi alapján dönthetnek a tanárok a félévi és év végi jegyekről? Megnézhetik-e a szülők a kijavított dolgozatokat? És mit tehetnek a tanulók, ha úgy érzik, ok nélkül buktatták meg őket?
Miről nem szabad elfeledkezned decemberben?
November 15-én véget ért a keresztféléves felsőoktatási felvételi eljárás jelentkezési időszaka: eddig nyújthatták be jelentkezésüket azok, akik 2011 februárjában szeretnék elkezdeni tanulmányaikat. Jelenleg a jelentkezési adatokat dolgozzák fel, a regisztrációs levelet várhatóan december második felében kapják meg a hallgatók.
Az évtized legsúlyosabb zavargása: törnek-zúznak a dühös egyetemisták
Az utóbbi évek legsúlyosabb zavargásai törtek ki csütörtök este Londonban, ahol az egyetemi tandíjhatárok emelése ellen összehívott tiltakozó demonstráció a rendőrséggel vívott heves összecsapásokba és erőszakcselekményekbe torkollt. A megmozdulás részvevői megtámadták és megrongálták Károly brit trónörökös autóját is, a herceg és vele utazó felesége azonban nem sérült meg.
Káosz van Londonban: rendőrökkel csaptak össze a hallgatók
Összecsapások törtek ki Londonban csütörtök délután az egyetemi tandíjak felső határának tervezett emelése ellen tüntető diákok és rendőrök között.
Fontos határidő: még öt napod van a diákhitel igénylésére
Már csak öt munkanapjuk maradt azoknak, akik az idei szemeszterben nem igényeltek Diákhitelt, de még a tanév első felében szeretnének pénzhez jutni. A felvehető hitelösszeg akár 200 ezer – költségtérítéses hallgatók számára akár 250 ezer – forint is lehet.
"Szükség van ennyi egyetemre és főiskolára Magyarországon?"
Módosítani kell a felsőoktatási felvételi szerkezetén, az új felsőoktatási törvényben pedig szerepelnie kell az egyetem és a főiskola kritériumainak - mondta az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés felsőoktatási és kutatási konferenciáján Réthelyi Miklós. A nemzeti erőforrás miniszter arról beszélt: nem biztos benne, hogy szükség van száz felsőoktatási intézményre Magyarországon.
"Nem jó, hogy korlátlan számban vizsgázhatnak az egyetemisták"
Réthelyi Miklós miniszter szerint nem jó, hogy jelenleg szinte korlátlan számú vizsgát tehetnek le az egyes tantárgyakból a felsőoktatásban részt vevő hallgatók, mindenféle következmény nélkül.
Nehéz lesz az idei felvételi: kevesebb diákot vehetnek fel az egyetemek
Kevesebb hallgatót vehetnek fel államilag támogatott képzésre az egyetemek és főiskolák 2011-ben, az idei 56 ezres felsőoktatási keretszámot ugyanis 53 ezerre csökkentette a kormány. Kevesebben tanulhatnak bölcsészettudományi és gazdaságtudományi szakokon, viszont az informatikai és orvosi képzéseken több lesz az elsőéves.
Drasztikusan csökkenhet az egyetemi hallgatók száma a PTE szerint
Nem tartja jó lépésnek a két emelt szintű érettségi kötelezővé tételét, a vizsgalehetőségek számának csökkentését és a hallgatói jogok korlátozását a Pécsi Tudományegyetem szenátusa, az új felsőoktatási törvény főbb céljaival azonban egyetértenek az egyetemi tanárok.
Hamis diplomák: 200 ezerért bárki lehet közgazdász vagy jogász
Évekig tartó tanulás, vizsgák, tandíj – mindezt megspórolhatja az, aki az egyetem vagy főiskola elvégzése helyett úgy dönt, hogy illegálisan vásárol magának diplomát. Persze kérdés, hogy megéri-e feketén beszerezni a bizonyítványokat, a lebukás veszélye ugyanis egy életen át elkíséri a csalót.
Drogbotrány az elitegyetemen: tandíjra spóroltak a dílerek
Bíróság elé kell állnia annak az öt hallgatónak, aki LSD-t, kokaint és más kábítószereket árult a Columbia Egyetemen – állításuk szerint azért léptek kapcsolatba drogdílerekkel, hogy a bevételből fedezni tudják felsőoktatási tanulmányaikat.
Lakat kerülhet a jogi egyetemekre Hiller István szerint
Az MSZP azt javasolja a KDNP-nek, hogy vonja vissza és dolgozza át a felsőoktatási törvény koncepcióját, mert az szerintük szakmai értelemben rossz, ha bevezetnék, egyetlen állami egyetem sem tudná teljesíteni a működési feltételekre vonatkozó előírásokat.
Ezért nem szabad túl sok kávét innod vizsgaidőszakban
A túlzásba vitt stimulánsok nem gyorsítanak, hanem épp az ellenkezőjét érik el: amerikai kutatók kiderítették, hogy az energiaitalok lassítják a reakcióidőt, ha túl sokat fogyasztanak belőlük.